Прејди на содржината

Ратевка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ратевка — македонско народно оро за мешан состав со 7/16 (3,2,2) ритам. Најчесто се игра во Малешевско, со држење на играчите за рацете, слободно долу спуштени. Се игра во полукруг, полетно, со мали чекори на полустапалата и со потсконување и доскокнување[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски, Македонски народни ора, Скопје 1977, 132

Надворешни врски[уреди | уреди извор]