Лугунци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лугунци — село во северниот дел на Општина Велес во сливното подрачје на реката Отовица, во околината на градот Велес.

Лугунци
Лугунци (Велешко) 04.jpg
Лугунци во рамките на Македонија
Лугунци
Местоположба на Лугунци во Македонија
Лугунци на интерактивна карта

Карта

Координати 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917Координати: 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Велес
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29039
Надм. вис. 460 метри м
Лугунци на општинската карта
Лугунци во Општина Велес.svg

Атарот на Лугунци во рамките на општината
Commons-logo.svg Лугунци на Ризницата


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е ридско на надморска височина од 460 метри на 17 километри оддалеченост од градот Велес.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948195—    
1953213+9.2%
1961202−5.2%
197160−70.3%
198116−73.3%
ГодинаНас.±%
19916−62.5%
199412+100.0%
200210−16.7%
20210−100.0%

Лугунци според пописот од 2002 година имало 10 жители, сите Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 230 176 195 213 202 60 16 6 12 10 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]


Родови[уреди | уреди извор]

Лугунци е македонско село.

Според истражувањата од 1929 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2190 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на објект сопственос здравковиќ росанда во Рудник. Во избирачкото место се опфатени населените места: Лугунци, Рудник, Ветерско.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 31 гласач.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  6. Филиповиќ, Миленко (1935). Северна велешка села. Белград: Етнографски музеј.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 8 јануари 2020.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]