Чучка Чешма (Лугунци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чучка Чешма


Местоположба 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917Координати: 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917
Основни податоци
Место Лугунци
Општина Велес
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чучка Чешмаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Лугунци. Претставува населба од римското време. Во непосредната близина на чешмата оддалечена 2 км јужно од селото, на површина од околу два хектари се среќаваат делови од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 78. ISBN 9989649286.