Прејди на содржината

Еленоводица

Координати: 41°44′30″N 21°42′05″E / 41.74167° СГШ; 21.70139° ИГД / 41.74167; 21.70139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еленоводица
Еленоводица во рамките на Македонија
Еленоводица
Местоположба на Еленоводица во Македонија
Еленоводица на карта

Карта

Координати 41°44′30″N 21°42′05″E / 41.74167° СГШ; 21.70139° ИГД / 41.74167; 21.70139
Регион  Вардарски
Општина Велес
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 383 м
Еленоводица на општинската карта

Атарот на Еленоводица во рамките на општината
Еленоводица на Ризницата

Еленоводица или Елено Водица — историско село во Повардарието, денес во северниот дел на Општина Велес.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на десниот брег на реката Вардар, во областа Гроот, источно од ’Рлевци и северозападно од Раштани.

Историја

[уреди | уреди извор]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена ја покажува Еленоводица (Elenovodica) како македонско христијанско село.[2][3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]