Инџерлак (Иванковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инџерлак is located in Македонија
Инџерлак
Местоположба на Инџерлак во Македонија
Местоположба 41°50′56″N 21°49′13″E / 41.84889° СГШ; 21.82028° ИГД / 41.84889; 21.82028Координати: 41°50′56″N 21°49′13″E / 41.84889° СГШ; 21.82028° ИГД / 41.84889; 21.82028
Основни податоци
Место Иванковци
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Инџерлакархеолошко наоѓалиште во велешкото село Иванковци. Претставува некропола од железно време - тумули.

На 3 км јужно од селото, на десната страна од патот за Велес, на две зарамнети тераси се гледаат грамади од камења. При обработувањето на земјата се уништени повеќе помали тумули од некропола. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.