Тумба (Долно Каласлари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба


Местоположба 21°50′15″N 41°41′18″E / 21.83750° СГШ; 41.68833° ИГД / 21.83750; 41.68833Координати: 21°50′15″N 41°41′18″E / 21.83750° СГШ; 41.68833° ИГД / 21.83750; 41.68833
Основни податоци
Место Долно Каласлари
Општина Велес
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Тумба — тумул од железното време. Југозападно од селото, на левиот брег на Вардар, на околу 300 м оддалечност од мостот на реката е зачуван тумул со височина од 1,5 м и пречник во основата од 6 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Чука — наоѓалиште од непознат тип од предримско време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77-78. ISBN 9989-649-28-6.