Долни Сливник (Сливник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долни Сливник


Местоположба 41°43′05″N 21°40′12″E / 41.71806° СГШ; 21.67000° ИГД / 41.71806; 21.67000Координати: 41°43′05″N 21°40′12″E / 41.71806° СГШ; 21.67000° ИГД / 41.71806; 21.67000
Основни податоци
Место Сливник
Општина Велес
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долни Сливникнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Сливник, Македонија. На југоисточната периферија на селото, во нивата на А. Мустафов, при обработувањето на земјата се пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.