Каменица (Рудник)

Координати: 41°50′35″N 21°45′24″E / 41.84306° СГШ; 21.75667° ИГД / 41.84306; 21.75667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменица


Местоположба 41°50′35″N 21°45′24″E / 41.84306° СГШ; 21.75667° ИГД / 41.84306; 21.75667
Основни податоци
Место Рудник
Општина Велес
Тип

 населба  топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Каменицанаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Рудник, Македонија. На 1 километар северно од селото, на пространа рамнина во селските ниви се среќаваат множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Како карактеристично за одбележување е присуството на многу згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.