Петрова Чешма (Велес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрова Чешма
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°43′00″N 21°47′00″E / 41.71667° СГШ; 21.78333° ИГД / 41.71667; 21.78333Координати: 41°43′00″N 21°47′00″E / 41.71667° СГШ; 21.78333° ИГД / 41.71667; 21.78333
Основни податоци
Место Велес
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Петрова Чешмамогила од римското време во подрачјето на градот Велес, Македонија. Лево од современиот пат Велес-Штип, во близината на бензинската пумпа и рампата на железничката пруга се наоѓа тумул во елипсовидна основа, со околу 20-21 метар ширина во основата и 4-5 метри зачувана височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 62. ISBN 9989-649-28-6.