Огради (Кумарино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огради


Местоположба 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917Координати: 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917
Основни податоци
Место Кумарино
Општина Велес
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Оградиархеолошко наоѓалиште во велешкото село Кумарино. Претставува населба од доцноантичко време. Во непосредната близина на селото, западно и северозападно од него, на површина од 1 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 78. ISBN 9989649286.