Милински Дол (Мамутчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милински Дол
археолошко наоѓалиште
Милински Дол is located in Македонија
Милински Дол
Местоположба на Милински Дол во Македонија
Местоположба 41°47′21″N 21°50′46″E / 41.78917° СГШ; 21.84611° ИГД / 41.78917; 21.84611Координати: 41°47′21″N 21°50′46″E / 41.78917° СГШ; 21.84611° ИГД / 41.78917; 21.84611
Основни податоци
Место Мамутчево
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Милински Долархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Мамутчево. Претставува населба од римско време. Сместена е на 3 км источно од селото, на блага падина која зафаќа површина од околу 1,5 ха.

На местото се најдени фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и многу градежен материјал. Откриени се и водоводни цевки (тубулуси). Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 79, ISBN 9789989101069