Црквиште (Џидимирци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083Координати: 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083
Основни податоци
Место Џидимирци
Општина Велес
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Џидимирци. Претставува црква со некропола од средниот век. На 2 км источно од селото, на мала височинка со зарамнето плато се гледаат остатоци од ѕидови и зачувани темели од објект со четирилисна основа. Околу него се откриени конструкции на гробови од камени плочи со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 88, ISBN 9789989101069