Теќе (Отовица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теќе
археолошко наоѓалиште
Теќе is located in Македонија
Теќе
Местоположба на Теќе во Македонија
Местоположба 41°46′23″N 21°46′40″E / 41.77306° N; 21.77778° E / 41.77306; 21.77778Координати: 41°46′23″N 21°46′40″E / 41.77306° N; 21.77778° E / 41.77306; 21.77778
Основни податоци
Место Отовица
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Теќеархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Отовица. Наоѓалиштето претставува населба од бронзеното и доцноантичкото време. На 2 км источно од Башино Село, на просторот помеѓу подножјето на врвот Кале и малата височинка наречена Теќе, на местото каде Отавичка Река се влева во Езерото Младост, при подготовките на садење на лозјата се откриени голем број фрагменти од керамички садови карактеристични за бронзеното време. Исто така, по површината се среќаваат и фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал од доцноантичкото време. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес и во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 60-61. ISBN 9989649286.