Солиште (Белештевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солиште


Местоположба 41°45′47″N 21°41′53″E / 41.76306° СГШ; 21.69806° ИГД / 41.76306; 21.69806Координати: 41°45′47″N 21°41′53″E / 41.76306° СГШ; 21.69806° ИГД / 41.76306; 21.69806
Основни податоци
Место Белештевица
Општина Велес
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Солиштенаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Белештевица, Македонија. На 2 километри јужно од селото и веднаш покрај патот Раштани-Белештевица, на површина од околу 2,5 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, грамади од камен, а видливи се и контури на темели од ѕидови на повеќе објекти. Од овој локалитет потекнува и една стела со релјеф и старогрчки натпис. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 61. ISBN 9989-649-28-6.