Гумења (Рудник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумења
археолошко наоѓалиште
Гумења is located in Македонија
Гумења
Местоположба на Гумења во Македонија
Местоположба 41°50′35″N 21°45′24″E / 41.84306° СГШ; 21.75667° ИГД / 41.84306; 21.75667Координати: 41°50′35″N 21°45′24″E / 41.84306° СГШ; 21.75667° ИГД / 41.84306; 21.75667
Основни податоци
Место Рудник
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Гумењанаселба од римското време во атарот на селото Рудник, Македонија. Во непосредната близина на селото, од североисточната страна, на површина од 3-4 хектара се среќаваат множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.