Макаровец (Ораовец)

Координати: 41°38′07″N 21°45′33″E / 41.63528° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.63528; 21.75917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Макаровец


Местоположба 41°38′07″N 21°45′33″E / 41.63528° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.63528; 21.75917
Основни податоци
Место Ораовец
Општина Велес
Тип

 населба


Период палеолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“

Макаровец (или Пештера) — населба во пештера од палеолитското и бронзеното време во атарот на селото Ораовец, Македонија. На 2 километри северозападно од селото, во месноста Пешти, високо над десниот брег на реката Бабуна се наоѓа пештерата Макаровец во вкоја се вршени истражувања на плеистоценската фауна од страна на Природонаучниот музеј на Македонија. При ископувањето за таа цел се откриени и фрагменти од керамички садови од бронзеното време, камени и кремени артефакти од помладиот палеолит. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.