Белушка (Црквино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белушка


Местоположба 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083Координати: 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083
Основни податоци
Место Црквино
Општина Велес
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Белушкаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Црквино. Наоѓалиштето претставува римска населба. На 2 км југозападно од селото, на зарамнето плато со површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Жителите наоѓале и бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 82. ISBN 9989649286.