Селска Црква (Црквино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селска Црква


Местоположба 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083Координати: 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083
Основни податоци
Место Црквино
Општина Велес
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Црквино. Претставува некропола од доцноантичкото време. Источно од црквата „Св. Ѓорѓи“ се откриени повеќе гробови од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 83. ISBN 9989649286.