Латински Гробови (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латински Гробови


Местоположба 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278Координати: 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278
Основни податоци
Место Раштани
Општина Велес
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Латински Гробови — некропола од доцноантичко време во атарот на селото Раштани, Македонија. На 3 км југоисточно од селото, од левата страна на патот Велес Раштани, на површина од 3 декара се гледаат гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 80. ISBN 9989-649-28-6.