Кале (С’лп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 46°50′0″N 21°41′4″E / 46.83333° СГШ; 21.68444° ИГД / 46.83333; 21.68444Координати: 46°50′0″N 21°41′4″E / 46.83333° СГШ; 21.68444° ИГД / 46.83333; 21.68444
Основни податоци
Место С’лп
Општина Велес
Тип

 градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во велешкото село С’лп. Претставува градиште од римското време. На 1,5 км североисточно од селото, на висок рид на десниот брег на Вардар, на зарамнет врв со површина од околу два декари се среќаваат делови од керамички садови и многу градежен материјал. Се гледаат и остатоци од бедемот на утврдувањето крај чие јужно подножје се гледаат остатоци од античкиот пат Стоби-Скупи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 81. ISBN 9989649286.