Корија (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корија


Местоположба 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278Координати: 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278
Основни податоци
Место Раштани
Општина Велес
Тип

 утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Корија — утврдена населба од доцноантичко време во атарот на селото Раштани, Македонија. На 1 км западно од селото, на висок рид со зарамнето плато, кое зафаќа површина од 300 x 70 м, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал, а се гледаат и контурите на ѕидовите со кои била утврдена населбата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 80. ISBN 9989-649-28-6.