Кале (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 41°47′7″N 21°43′2″E / 41.78528° СГШ; 21.71722° ИГД / 41.78528; 21.71722Координати: 41°47′7″N 21°43′2″E / 41.78528° СГШ; 21.71722° ИГД / 41.78528; 21.71722
Основни податоци
Место Сопот (Велешко)
Општина Велес
Тип

 градиште  кастел


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кале — археолошко наоѓалиште во атарот на селото Сопот, Македонија. Претставува градиште - кастел со подградие од римското и доцноантичкото време.[1]

На 1 км западно од селото, на јужниот дел на Таорска Клисура, на карпест врв со зарамнето плато и со димензии од 60 x 75 м се гледаат остатоци од одбранбен бедем граден од камен и варов малтер. Во внатрешноста на тврдината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 82. ISBN 9989-649-28-6.