Кула (Чалошево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула


Местоположба 41°45′17″N 21°47′46″E / 41.75472° СГШ; 21.79611° ИГД / 41.75472; 21.79611Координати: 41°45′17″N 21°47′46″E / 41.75472° СГШ; 21.79611° ИГД / 41.75472; 21.79611
Основни податоци
Место Чалошево
Општина Велес
Тип

 тумул


Период римско време
Портал „Археологија“

Кулатумул од римското време во атарот на селото Чалошево, Македонија. На 2 километри југоисточно од селото, лево од современиот пат Велес-Штип, на зарамнето плато се издига тумул со височина од 3-4 метри и пречник во основата од околу 20 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 83. ISBN 9989-649-28-6.