Вршник (Сојаклари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршник


Местоположба 41°47′39″N 21°48′01″E / 41.79417° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.79417; 21.80028Координати: 41°47′39″N 21°48′01″E / 41.79417° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.79417; 21.80028
Основни податоци
Место Сојаклари
Општина Велес
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вршникнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Сојаклари, Македонија. На 2 километри источно од селото, на зарамнето плато со површина од околу 1,5 хектар при обработувањето на земјата се пронајдени фрагменти од питоси, керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 80. ISBN 9989-649-28-6.