Каменика (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменика


Местоположба 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278Координати: 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278
Основни податоци
Место Раштани
Општина Велес
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Каменика — некропола од доцноантичко време во атарот на селото Раштани, Македонија. На 1,2 км западно од селото, во подножјето на локалитетот Корија, по површината на нивите се гледаат камени плочи и тегули од гробни конструкции. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 80. ISBN 9989-649-28-6.