Порцеланова (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порцеланова


Местоположба 41°40′27″N 21°44′56″E / 41.67417° СГШ; 21.74889° ИГД / 41.67417; 21.74889Координати: 41°40′27″N 21°44′56″E / 41.67417° СГШ; 21.74889° ИГД / 41.67417; 21.74889
Основни податоци
Место Долно Оризари (Велешко)
Општина Велес
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Порцелановаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Долно Оризари. Претставува населба и некропола од римско време.

На просторот на фабриката за порцелан „Борис Кидрич“, при нејзината изградба се пронајдени и уништени повеќе објекти и дел од некрополата. Притоа еден дел од подвижниот археолошки материјал (мермерна пластика, керамички садови, монети и др.) е пренесен во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.