Џидимирци (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џидимирци
археолошко наоѓалиште
Џидимирци is located in Македонија
Џидимирци
Местоположба на Џидимирци во Македонија
Местоположба 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083Координати: 41°53′44″N 21°47′27″E / 41.89556° СГШ; 21.79083° ИГД / 41.89556; 21.79083
Основни податоци
Место Џидимирци
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Џидимирци археолошко наоѓалиште во велешкото село Џидимирци.

Претставува некропола од доцноантичко време.

Во непосредната близина на селото, кое е целосно напуштено, непосредно до патот за Уланци и близу до фармата на некогашната ЈНА се гледаат камени цисти со големи димензии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 88, ISBN 9789989101069