Свилара (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свилара


Местоположба 41°40′27″N 21°44′56″E / 41.67417° СГШ; 21.74889° ИГД / 41.67417; 21.74889Координати: 41°40′27″N 21°44′56″E / 41.67417° СГШ; 21.74889° ИГД / 41.67417; 21.74889
Основни податоци
Место Долно Оризари (Велешко)
Општина Велес
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Свилараархеолошко наоѓалиште во велешкото село Долно Оризари. Претставува некропола од железно време.

При изградбата на фабриката за текстилни производи „Нонча Камишова“, во 1952 година, се пронајдени и делумно уништени повеќе гробови градени од камени плочи. Повеќе археолошки предмети откриени во гробовите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.