Винарска Визба (Велес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винарска Визба


Местоположба 41°43′00″N 21°47′00″E / 41.71667° СГШ; 21.78333° ИГД / 41.71667; 21.78333Координати: 41°43′00″N 21°47′00″E / 41.71667° СГШ; 21.78333° ИГД / 41.71667; 21.78333
Основни податоци
Место Велес
Општина Велес
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Винарска Визбанекропола од римското време во подрачјето на градот Велес, Македонија. На 2 километри северно од градот, на левата страна на Вардар, при изградбата на винарската визба на АК „Лозар“ се пронајдени гробови со кремирање и инхумација. Иван Микулчиќ мисли дека од ова наоѓалиште потекнуваат 15 стели од мермер со релјефни претстави и грчки натпис. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје и во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 61. ISBN 9989-649-28-6.