Чука Јанаклак (Иванковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука Јанаклак


Местоположба 41°50′56″N 21°49′13″E / 41.84889° СГШ; 21.82028° ИГД / 41.84889; 21.82028Координати: 41°50′56″N 21°49′13″E / 41.84889° СГШ; 21.82028° ИГД / 41.84889; 21.82028
Основни податоци
Место Иванковци
Општина Велес
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чука Јанаклакархеолошко наоѓалиште во велешкото село Иванковци. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На површина од околу 1,5 хектар, оддалечена 3,5 км јужно од селото, при обработувањето на земјата се исфрлени фрагменти од керамички садови, тегули, камени плочи и друг градежен материјал. На источната страна на локалитетот се гледаат конструкции од гробови градени од камени плочи и тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.