Мери (Горно Каласлари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мери


Местоположба 41°41′45″N 21°50′11″E / 41.69583° СГШ; 21.83639° ИГД / 41.69583; 21.83639Координати: 41°41′45″N 21°50′11″E / 41.69583° СГШ; 21.83639° ИГД / 41.69583; 21.83639
Основни податоци
Место Горно Каласлари
Општина Велес
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Меринаселба и некропола од римското време. Во непосредната близина на селото, на десната страна на долот што минува низ него, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. На овој локалитет се откриени релјеф на Хигија и една мала мермерна глава на статуетка, најверојатно на Херакле, а на јужната страна на локалитетот се откриени гробови. Наодите се чуваат во Народниот музеј на Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.