Бела Вода (Новачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Вода


Местоположба 41°46′00″N 21°44′44″E / 41.76667° СГШ; 21.74556° ИГД / 41.76667; 21.74556Координати: 41°46′00″N 21°44′44″E / 41.76667° СГШ; 21.74556° ИГД / 41.76667; 21.74556
Основни податоци
Место Новачани
Општина Велес
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бела Водаархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Новачани. Претставува населба од римско време. На 5 км североисточно од Башино Село и околу 300 метри пред утоката на Бела Вода во езерото Младост, при подготовката на земјиштето за лозови насади се откриени темели од повеќе градби, а по површината на лозјето се среќаваат голем број фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 60. ISBN 9989649286.