Кале (Отовица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°46′23″N 21°46′40″E / 41.77306° N; 21.77778° E / 41.77306; 21.77778Координати: 41°46′23″N 21°46′40″E / 41.77306° N; 21.77778° E / 41.77306; 21.77778
Основни податоци
Место Отовица
Општина Велес
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кале или Градиштеархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Отовица. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичкото време. На 2 км североисточно од Башино Село, од левата страна на патот Велес-Езеро Младост, на висок рид со зарамнето плато има видливи остатоци од високи ѕидови од утврдувањето. Во внатрешноста се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, архитектонска пластика и градежен материјал. Најдени се и монети од V-VI век. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 60. ISBN 9989649286.