Црква „Вознесение Христово“ - Ораовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црквата во Ораовец.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°38′7″N 21°45′33″E / 41.63528° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.63528; 21.75917Координати: 41°38′7″N 21°45′33″E / 41.63528° СГШ; 21.75917° ИГД / 41.63528; 21.75917
Место Ораовец
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Завршено 1839
Зограф Емануил Исаков
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во велешкото село Ораовец.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Вознесение Христово била подигната во 1839 година од страна на Коста и Никола Дамјанов.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]