Двориште (Велешко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Двориште
Двориште is located in Македонија
Двориште
Местоположба на Двориште во Македонија
Двориште на интерактивна карта

Координати 41°34′42″N 21°50′10″E / 41.57833° СГШ; 21.83611° ИГД / 41.57833; 21.83611Координати: 41°34′42″N 21°50′10″E / 41.57833° СГШ; 21.83611° ИГД / 41.57833; 21.83611
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Градско
Област Клепа
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1420
Повик. бр. 043
Шифра на КО 29020
Надм. вис. 459 м
Двориште на општинската карта
Двориште во Општина Градско.svg

Атарот на Двориште во рамките на општината
Commons-logo.svg Двориште на Ризницата


Двориште — село во Општина Градско, во средишното Повардарие,[1] централна Македонија. Денес нема жители.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Клепа, меѓу планинските села во југозападниот дел на општината. Седиштето Градско е источно од Двориште, во плодната долина на Вардар.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Двориште е населено уште од доцната антика, зашто сведочи наоѓалиштето Кале (или Клепа) источно од селото.[3]

Во XIX век Двориште било чисто македонско село во нахијата Клепа од Велешката каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Дворишти (Dvorishti) имало 24 домаќинства со 106 жители Македонци.[4][5] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Дворишта имало 150 жители, сите Македонци христијани.[4][6]

На почетокот на XX век жителите на селото веќе потпаднале под врховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Дворишта (Dvorichta) имало 120 Македонци под егзархијата и работело бугарско училиште.[4][7]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го укажува Дворишта (Dvorišta) како македонско христијанско село.[4][8]

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото почнало масовно да се раселува некаде во 1960-тите и е сосема напуштено во 1980-тите. Според пописот од 2002 година, Двориште немало ниеден жител.[2]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[9] 1905[10] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 150 120 33 19 34 3 2 0 0 0
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови[уреди | уреди извор]

Двориште било македонско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото биле:

 • Староседелци: Илијовци (7 к.)
 • Доселеници: Матовци (9 к.) доселени биле во почетокот на 19 век од селото Водоврати; Најдовци (1 к.) доселени биле во 1885 година од селото Долно Чичево; Мацини (1 к.) доселени биле во 1898 година од селото Долно Чичево.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
 • Кале (или Клепа) — градиште од доцноантичко време

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото е целосно иселено, а најголем број од населението е иселено во Велес.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (изд. I.). Скопје: Патрија. стр. 92. ISBN 9989-862-00-1.
 2. 2,0 2,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
 3. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
 5. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, с. 182 - 183.
 6. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 158.
 7. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рp. 118-119.
 8. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
 9. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 10. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 11. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 12. 12,0 12,1 . Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]