Грнчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грнчиште е село во Општина Градско, во околината на градот Неготино.


Грнчиште
Грнчиште is located in Македонија
Грнчиште
Местоположба на Грнчиште во Македонија
Општина Општина Градско
Население 29 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 677 м
Грнчиште на општинската карта
Грнчиште во Општина Градско.svg

Атарот на Грнчиште во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година селото имало околу 29 жители:

Родови[уреди | уреди извор]

Грнчиште е македонско село, а порано во селото имало и муслимани.

Според истражувањата од 1920тите години, родови во Грнчиште се:

  • Македонски родови: Илевци (8 к.), Карабатовци или Карпузовци (2 к.) и Мишковци (1 к.) овие три рода потекнуваат од Иле, Коле и Мишко кои го основале селото кон крајот на 17ти век; Кушковци (5 к.) доселени се на почетокот од 18ти век од прилепското село Никодин; Дашковци (4 к.) доселени се кога и претходниот род од селото Црквино; Маџаровци (5 к.) доселени во исто време со претходните родови, доселени се од некое село во околината на Колоња во Албанија; Ристовци (5 к.) време на доселување како претходните родови, доселени се од селото Ногаевци; Малинковци (1 к.) бегот ги донел однекаде во средината на 18ти век.
  • Муслимански родови: Говедаровци (26 к.) се делат на Мутовци, Селмановци, Зуликаровци, Камберовци, Каплановци, Ќилимовци, Смајиловци, Мунишовци-Кусибацевци, Џаферовци и Дурмишовци. Доселени се кон крајот на 18ти век од селото Кочилари, по потекло се Јуруци; Мемедовци (4 к.) доселени се од селото Виничани на почетокот од 19ти век; Куковци (3 к.) доселени се од Сирково на почетокот на 19ти век; Абдишовци (1 к.) доселени се од некое село Татарлија во Овче Поле; Имерчевци (2 к.) и Чабревци (2 к.) доселени се од Оризари (велешко), по потекло се Јуруци; Демировци (1 к.) доселени се од Црквино; Алијовци (7 к.) гранка се од православниот род во селото Карпузовци.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.