Црква „Св. Илија“ - Бусилци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Селската црква во Бусилци (2).jpg

Поглед на црквата од далечина

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°37′16″N 21°42′11″E / 41.62111° N; 21.70306° E / 41.62111; 21.70306Координати: 41°37′16″N 21°42′11″E / 41.62111° N; 21.70306° E / 41.62111; 21.70306
Населено место Бусилци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Бусилци.

Црквата се наоѓа во непосредна близина на селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена од видниот мајстор Андон Китанов. Во 1884 година, во црквата работел зографот Димитар Папрадишки.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николовски, Дарко (2013). „Резултати од валоризацијата на црквите во селата Богомила и Бистрица во областа Азот, Велешко“ (PDF). Патримониум (6): 188. Посетено на 7 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]