Црква „Св. Никола“ - Крајници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Saint Nicholas Church in Krajnici Fresco.jpg

Исус Христос Седржител на таванска фреска

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба

Координати 41°34′10″N 21°46′50″E / 41.56944° СГШ; 21.78056° ИГД / 41.56944; 21.78056Координати: 41°34′10″N 21°46′50″E / 41.56944° СГШ; 21.78056° ИГД / 41.56944; 21.78056
Место Крајници
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна базилика
Стил преродбенички

Св. Николаправославна црква во велешкото село Крајници, Општина Чашка, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во XIX век. Претставува монументална трикорабна базилика. Во внатрешноста се зачувани вредни фрески од 1875 и 1889 г., дело на двајца различни зографи. Според натписот на иконостасот, во 1875 г. тресончаните Петар Новев и син му Григор Петров, претставници на Дебарската школа, го насликале горниот дел на средишниот кораб, куполата и голем дел од иконостасот. На натписот е спомнат и Крсте Зограф од Велес, автор на царските икони „Исус Христос“ и „Света Богородица“.

Во олтарот се чуваат и две печатени графики на Пресвета Богородица Невенлива Роза, дело на греверот Џанантонио Ѕуљани, печатена во Венеција во 1820 г. на трошок на зографите Стефан и Неофит од Света Гора.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николовски, Дарко (2015). „Црквата Св. Никола во село Крајници, Велешко“. Проблеми на изкуството (4): 50 - 57 (абстракт).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]