Црква „Св. Димитриј“ - Стари Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црквата во селото Стари Град (1).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°34′47″N 21°40′10″E / 41.57972° СГШ; 21.66944° ИГД / 41.57972; 21.66944Координати: 41°34′47″N 21°40′10″E / 41.57972° СГШ; 21.66944° ИГД / 41.57972; 21.66944
Нас. место Стари Град
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во азотското село Стари Град.[1][2]

Црквата се наоѓа на една височинка близу селото, а околу црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 29 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]