Црква „Вознесение Христово“ - ’Рлевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба

Карта

Координати 41°44′08″N 21°38′23″E / 41.73556° СГШ; 21.63972° ИГД / 41.73556; 21.63972Координати: 41°44′08″N 21°38′23″E / 41.73556° СГШ; 21.63972° ИГД / 41.73556; 21.63972
Место ’Рлевци
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Вознесение Христово (или Св. Спас) — православна црква во велешкото село ’Рлевци, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена во северозападниот крај на селото. Во внатрешноста се зачувани вредни украси.[1] Живописана е во 1927 г. од истакнатиот зограф Димитар Андонов Папрадишки.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дел од црквите во велешко останаа само на фотографии (фото)“. Ти Реков Ми Рече – Сè за мојот Велес. Посетено на 24 јуни 2016.
  2. Николовски, Дарко (2020). Фото архива на Антоние Николовски за Македонските зографи од крајот на XIX и почетокот на XX век: (Андонов, Зографски и Ванѓеловиќ) (PDF). Скопје: Едиција Културно наследство, Министерство за култура на Р. С. Македонија. стр. 101.