Црква „Св. Илија“ - Долно Врановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква Св. Илија - Долно Врановци 03.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°35′16.1″N 21°42′26.4″E / 41.587806° СГШ; 21.707333° ИГД / 41.587806; 21.707333Координати: 41°35′16.1″N 21°42′26.4″E / 41.587806° СГШ; 21.707333° ИГД / 41.587806; 21.707333
Населено место Долно Врановци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Долно Врановци.[1][2]

Црквата се наоѓа на рид над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена од видниот мајстор Андон Китанов.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 15 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]