Богомилска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Богомилска парохија — македонска православна парохија, дел од Велешкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ја сочинуваат азотските села: Богомила, Бистрица, Габровник, Ореше, Нежилово, Теово, Мартолци, Папрадиште, Плевење, Оморани, Ораов Дол, Мокрени, Согле, Црешнево и Капиново. Парохиски свештеник е Димче Спасев.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(парохиска црква)
Богомила 1837 Црква „Св. Атанасиј“ во Богомила.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Богомила 1996 Манастирот „Св. Спас“ во Богомила (3).jpg
Црква „Св. Илија“ Богомила
Црква „Св. Ѓорѓи“ Богомила
Црква „Св. Никола“ Богомила Црква во Богомила.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Бистрица XIX век Селската црква „Св. Богородица“ во Бистрица (1).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Бистрица XVII век Црквата „Св. Ѓорѓија“ во селото Бистрица (2).jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Бистрица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ореше Селската црква во Ореше (1).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Ореше Црква „Св. Ѓорѓија“ во село Ореше.jpg
Црква „Св. Јован“ Ореше 1670
Црква „Св. Стефан“ Нежилово 1887 Црквата „Св. Стефан“ во Нежилово.jpg
Црква „Св. Петка“ Нежилово Црквата „Св. Петка“ во изградба во Нежилово (1).jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Теово 1895 Влезот на црквата во Теово.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Теово 1998 Црква во манастирот Св. Архангел Михаил во Теово 6501.JPG
Црква „Св. Ѓорѓи“ Мартолци
Црква „Св. Илија“ Мартолци 2016 Поглед на црквата „Св. Илија“ - Мартолци.JPG
Црква „Св. Петар и Павле“ Папрадиште 1875 Црквата во Папрадиште.jpg
Црква „Св. Константин и Елена“ Оморани 1913 Селската црква во селото Оморани.jpg
Црква „Св. Никола“ Оморани
Црква „Св. Петка“ Оморани
Црква „Св. Никола“ Ораов Дол Црква „Св. Никола“ - Ораов Дол.jpg
Црква „Св. Никола“ Мокрени 1852 Селската црква во Мокрени.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Мокрени Црква „Св. Спас“ - Мокрени.jpg
Црква „Св. Пантелејмон“ Согле 1990 Црквата во Согле.jpg
Црква „Св. Богородица“ Согле
Црква „Св. Петка“ Црешнево Црквата во Црешнево.jpg
Црква „Св. Илија“ Капиново 1867

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Архиерејско намесништво Велес“. Повардарска епархија. Посетено на 2 јуни 2016.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°35′39″N 21°28′31″E / 41.59417° СГШ; 21.47528° ИГД / 41.59417; 21.47528