Црква „Св. Никола“ - Богомила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква во Богомила.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°35′51″N 21°28′30.7″E / 41.59750° N; 21.475194° E / 41.59750; 21.475194Координати: 41°35′51″N 21°28′30.7″E / 41.59750° N; 21.475194° E / 41.59750; 21.475194
Населено место Богомила
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — нова црква во азотското село Богомила.

Црквата се наоѓа во месноста Омец на левиот брег на реката Бабуна, каде е поставен и крст.

Поврзано[уреди | уреди извор]