Црква „Св. Пантелејмон“ - Согле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Пантелејмон
Црквата во Согле.jpg

Поглед на црквата „Св. Пантелејмон“ во селото Согле

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°35′17″N 21°33′26″E / 41.58806° N; 21.55722° E / 41.58806; 21.55722Координати: 41°35′17″N 21°33′26″E / 41.58806° N; 21.55722° E / 41.58806; 21.55722
Населено место Согле
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Изградба 1990
Завршено 1990
Живопис Новица Трајковски од Скопје
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Пантелејмон — главна селска црква во велешкото село Согле, Општина Чашка.[1][2]

Црквата е сместена на влезот на селото, покрај главниот регионален пат Велес-Богомила. Околу нејзе се сместени новите христијански гробишта во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Темелите на црквата ги осветил свештеникот Ристо Наумовски на 11 јули 1990 година.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Била фрескоживописана од Новица Трајковски од Скопје.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 28 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]