Црква „Св. Петка“ - Нежилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црквата „Св. Петка“ во изградба во Нежилово (1).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°39′13″N 21°27′6″E / 41.65361° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.65361; 21.45167Координати: 41°39′13″N 21°27′6″E / 41.65361° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.65361; 21.45167
Населено место Нежилово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петка — главна манастирска црква на Нежиловскиот манастир во азотското село Нежилово.

Црквата е во градба и се наоѓа на врв на блискиот рид, од каде се пружа панорамски поглед на селото.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јачевска, Сања (3 април 2018). „Три реки бучно жуборат во спокојното Нежилово“. Нова Македонија. Посетено на 21 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]