Нежиловски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нежиловски манастир
Поглед на манастирската црква во изградба
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Петка“ - Нежилово
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Петка Римска
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Св. Петка“
Личности
Место
МестоНежилово, Општина Чашка, Македонија Македонија
Координати41°39′13″N 21°27′5″E / 41.65361° N; 21.45139° E / 41.65361; 21.45139Координати: 41°39′13″N 21°27′5″E / 41.65361° N; 21.45139° E / 41.65361; 21.45139
Видливи остатоци1 црква
Отворен за јавностда
Други информации(Богомилска парохија)

Нежиловски манастирманастир во изградба во селото Нежилово, сместен на ридот над селото, до кој се стигнува преку земјен пат.

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплекс е составен од: манастирската црква и други помошни објекти.

Црква „Св. Петка“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Петка“ - Нежилово.

Главната манастирска црква е посветена на Света Петка Римска, по која е и наречен целиот манастир.

Помошни објекти[уреди | уреди извор]

Во рамките на манастирот има голем двор во кој се сместени помошни објекти.

Наводи[уреди | уреди извор]