Црква „Вознесение Христово“ - Мокрени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Св. Спас“ - Мокрени.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°32′51″N 21°29′30″E / 41.54750° СГШ; 21.49167° ИГД / 41.54750; 21.49167Координати: 41°32′51″N 21°29′30″E / 41.54750° СГШ; 21.49167° ИГД / 41.54750; 21.49167
Населено место Мокрени
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна манастирска црква на Мокренскиот манастир во азотското село Мокрени.[1][2]

Црквата се наоѓа под манастирските конаци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 19 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]