Мокренски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мокренски манастир
Поглед на манастирските конаци
Информации
Целосно имеМанастир „Вознесение Христово“ - Мокрени
Други имињаМанастир „Св. Спас“ - Мокрени
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Вознесение Христово“
Личности
Место
МестоМокрени, Општина Чашка, Македонија Македонија
Координати41°32′48.8″N 21°29′29.1″E / 41.546889° СГШ; 21.491417° ИГД / 41.546889; 21.491417Координати: 41°32′48.8″N 21°29′29.1″E / 41.546889° СГШ; 21.491417° ИГД / 41.546889; 21.491417
Видливи остатоци1 црква, конаци
Отворен за јавностда
Други информации(Богомилска парохија)

Мокренски манастир — обновен манастир во азотското село Мокрени, сместен над селото, до кој води асфалтен пат.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил обновен на стари темели.

Во 1984 година биле обновени манастирските конаци, додека во 1994 година била донесена и електрична енергија.

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплекс е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други помошни објекти.

Црква „Вознесение Христово“[уреди | уреди извор]

Главната манастирска црква е посветена на Вознесението Христово, по која е и наречен целиот манастир.

Конаци[уреди | уреди извор]

Покрај манастирот изградени се и конаци, кои биле обновени во 1984 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Село Мокрене ќе се поврзе со Велес со пат до јуни“. Вечер. 11 февруари 2014. Посетено на 19 август 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]