Црква „Св. Атанасиј“ - Теово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црквата во Теово 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Атанасиј“ во селото Теово

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°34′42″N 21°34′20″E / 41.57833° СГШ; 21.57222° ИГД / 41.57833; 21.57222Координати: 41°34′42″N 21°34′20″E / 41.57833° СГШ; 21.57222° ИГД / 41.57833; 21.57222
Населено место Теово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Изградба 1895
Зограф Димитрија Андонов - Папрадишки
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во велешкото село Теово, Општина Чашка.[1][2]

Се наоѓа на самото сретсело, спроти стариот јавор во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена е во 1895 година. Градител на црквата е познатиот Андреј Дамјанов.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Зографисана е од Димитрија Андонов - Папрадишки.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 19 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]