Црква „Св. Стефан“ - Нежилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Стефан
Селските гробишта во Нежилово (1).jpg

Поглед на црквата со селските гробишта

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°38′52″N 21°27′15″E / 41.64778° N; 21.45417° E / 41.64778; 21.45417Координати: 41°38′52″N 21°27′15″E / 41.64778° N; 21.45417° E / 41.64778; 21.45417
Населено место Нежилово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Стефан
Изградба 1887
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Стефан — главна селска црква во селото Нежилово.[1][2]

Црквата се наоѓа на влезот во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1887 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]